Spływ Tanwią w nagrodę dla najzdolniejszych

Tanew to  prawostronny dopływ Sanu wypływa na południowym Roztoczu, z bagien między wsiami Huta Stara i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka, a jedno ze źródeł znajduje się we wsi Łukawica w powiecie lubaczowskim województwa podkarpackiego. Trasa naszego spływu liczyła 10 km długości, to odpowiedni dystans na początek przygody z kajakarstwem. Wystartowaliśmy 29 sierpnia 2018 roku z mostu w Osuchach. Rzeka trochę meandruje, ale nurt nie był bystry tak, aby nie poradziły sobie z nim także osoby niewprawione. Wyruszyliśmy w świetnych nastrojach, pogoda dopisywała – nie było gorąco ani zimno. W znacznej części odcinka płynęliśmy przez las. Na trasie występują przechylone lub powalone drzewa, kłody i korzenie wystające z rzeki urozmaicające spływ. Rzeka jest dość szeroka, co pozwala na ominiecie przeszkód. Mogliśmy też sprawdzić swoje, często amatorskie umiejętności. Poza małymi przygodami, kiedy nurt znosił młode kajakarki na brzeg, albo kiedy powstał mały, pełen radosnych okrzyków zator złożony z kilku kajaków, obyło się bez poważnych problemów. Spływ zabezpieczali przesympatyczni ratownicy i osoby odpowiedzialne za pilotaż grupy. Po drodze mijaliśmy most z drewnianym pokładem w Szostakach. Odcinek skończyliśmy na ranczu w Pisklakach, gdzie przez kilka godzin grillowaliśmy . Woda w tej części rzeki jest płytka , przejrzysta z kremowym piaskiem na dnie. Płynąc obcowaliśmy z przyrodą i zwierzętami. Tak po krótce można zrelacjonować naszą ostatnią wycieczkę- nagrodę dla najzdolniejszych uczniów naszej szkoły.

 

W 2014 roku Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców uchwalili regulamin nagrody, w którym ustalono , że co roku kilkunastu najzdolniejszych gimnazjalistów wyjedzie podczas wakacji na wycieczkę. Pierwszy wyjazd był to trzydniowy rajd w Bieszczadach. Drugą wycieczką był spływ kajakowy Wieprzem . W 2015 roku  gimnazjaliści udali się na rajd w Pieniny, rok później mogli przeżyć ekstremalne doświadczenia w parku rozrywki Zatorland.

W ostatnim roku podjęliśmy wspólną decyzję, że w wycieczce będą brać udział nie tylko gimnazjaliści, ale wszyscy uczniowie szkoły podstawowej począwszy od czwartej klasy – w tym roku było to 20  uczniów.

                                                                                                              Janusz Harpula

Posted in Bez kategorii and tagged , .