Najlepsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Jak co roku w czerwcu najlepsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętoniowej  po zakończeniu roku szkolnego wyjeżdżają na „Wycieczkę nagrodę”. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej zdecydował, że po zakończeniu tego roku szkolnego na  „Wycieczkę nagrodę” dzieci pojadą do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.

Kazimierz Dolny to malownicze miasteczko, które znajduje się w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Leży nad Wisłą, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Stanowi jeden z wierzchołków lokalnego „trójkąta” turystycznego Nałęczów – Kazimierz Dolny – Puławy. Piękne położenie, zabytkowa architektura i niespotykana atmosfera powoduje, że Kazimierz Dolny jest obowiązkowym punktem dla wypraw turystycznych  i wycieczek przybywających w tą część Polski.   Zwiedzanie Kazimierza Dolnego rozpoczęliśmy od bulwaru nadwiślańskiego, a następnie udaliśmy się na rynek z renesansowymi kamienicami. Zwiedzaliśmy również ruiny zamku, basztę, Górę Trzech Krzyży z punktem widokowym na miasteczko i dolinę Wisły,         a następnie kościół farny oraz Synagogę. Po krótkim odpoczynku na okazałym rynku z wyjątkową studnią udaliśmy się ponownie na  bulwar nadwiślański aby statkiem odbyć rejs po Wiśle. Pobyt w Kazimierzu Dolnym zakończyliśmy obiadem, a następnie udaliśmy się    do Nałęczowa.                                                                                        Nałęczów Zdrój to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk, funkcjonujące już od XIX wieku. „Do wód” przybywało tu wiele znanych postaci, m.in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz. Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz z jednego ujęcia głębinowego. Przeszło  200 lat temu, w 1817 roku analiza chemiczna, wykonana przez Józefa Celińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdziła walory lecznicze nałęczowskich wód. Ze względu na swoiste właściwości i unikatowy skład, te podziemne wody, niezanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Uzdrowisko Nałęczów szczyci się ponad 200 letnią tradycją wodolecznictwa, zalecając kuracje pitne w Pijalni Wód Mineralnych, znajdującej się w pięknej scenerii Parku Zdrojowego.                                                                                                                        W Nałęczowie zwiedzaliśmy Muzeum Stefana Żeromskiego, Park Zdrojowy, Pałac Małachowskich, pijalnię wód mineralnych i zabytkowe wille. Na zakończenie pobytu w Parku Zdrojowym Nałęczowa w Pijalni Wód Mineralnych połączonej z Palmiarnią skorzystaliśmy z kuracji pitnej smakując uzdrowiskową wodę mineralną.

Mamy nadzieję, że grupa uczniów miło spędziła czas który szybko upłynął, ale pozostaną niezapomniane wrażenia i  wspomnienia. Koszt wycieczki zamknął się kwotą 4100 zł. Całość przedsięwzięcia została sfinansowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej oraz Radę Rodziców i szkołę.

 

Wiesław Bukowski

prezes Zarządu Stowarzyszenia