I GMINNY AMATORSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO o Puchar Wójta Gminy Przeworsk

W dniu 02.03.2024 roku odbył się ” I GMINNY AMATORSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO o Puchar Wójta Gminy Przeworsk”, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Świętoniowej przy współudziale Gminy Przeworsk „. W turnieju wzięło udział 34 zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Daniel Krawiec i prezes zarządu Stowarzyszenia Wiesław Bukowski. Następnie po rozlosowaniu par przez sędziego głównego zawodów Karola Mroszczyk, przystąpiono do sportowej rywalizacji      i walki o zajęcie jak najlepszego miejsca. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco;

I. Kategoria wiekowa od 8 do 12 lat;
1 miejsce – Mateusz Zubek
2 miejsce – Marcelina Skupień
3 miejsce – Henryk Mroszczyk
II. Kategoria wiekowa od 13do 17 lat;
1 miejsce – Dominik Superson
2 miejsce – Igor Haftek
3 miejsce – Patryk Mirek
III. Kategoria wiekowa od 18 do 40 lat;
1 miejsce – Paweł Folta
2 miejsce – Robert Superson
3 miejsce – Damian Ołowiańczyk
IV. Kategoria wiekowa 40+;
1 miejsce – Tadeusz Kowal
2 miejsce – Ryszard Mroszczyk
3 miejsce – Paweł Krzyżanowski
Najlepsza zawodniczka turnieju;
– Marcelina Skupień
Najmłodszy zawodnik turnieju;
– Blanka Krupa
Najstarszy zawodnik turnieju;
– Józef Pieniążek

Na zakończenie turnieju rozdano puchary i dyplomy za zajęcie pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych, a także pamiątkowe statuetki dla najstarszego i najmłodszego zawodnika oraz najlepszej zawodniczki turnieju. W rozdaniu nagród uczestniczył, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Wiesław Bukowski prezes zarządu Stowarzyszenia oraz Leszek Lasek radny Rady Gminy Przeworsk. Turniej odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Świętoniowej, a za jej przygotowanie i udostępnienie  serdecznie dziękuję dyrektorowi szkoły Panu Januszowi Harpuli. Chciałbym również serdecznie podziękować Panu Karolowi Mroszczyk za przygotowanie turnieju pod względem techniczno-organizacyjnym oraz za poprowadzenie zawodów jako sędzia główny zawodów.
Nagrody ufundował Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Świętoniowej.                                                            Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji turnieju.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia – Wiesław Bukowski

                                       

I GMINNY AMATORSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO o Puchar Wójta Gminy Przeworsk

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkoła Świętoniowa przy współudziale Gminy Przeworsk organizuje ” I GMINNY AMATORSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO o Puchar Wójta Gmina Przeworsk” . Turniej odbędzie się w dniu 02.03.2024 roku . Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na załączonym plakacie.

W imieniu Zarządu- Wiesław Bukowski

REGULAMIN turnieju – dla amatorów

Aktywne Ferie 2024

W tym roku Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie z dyrektorem szkoły Januszem Harpula postanowił zorganizować i przeprowadzić program „Aktywne ferie 2024 – na sportowo”. Program realizowano w dniach od 04 – 09 lutego 2024 roku. Nauczyciele przygotowali program zajęć sportowych, profilaktycznych, plastycznych oraz z robotyki.         W poszczególne dni odbywały się różnorodne zajęcia ;

– gra w piłkarzyki,

– gry sportowe na sali gimnastycznej,

– wykonywanie prac plastycznych oraz z piasku,

– zajęcia profilaktyczne z pierwszej pomocy,

– zajęcia z robotyki.

Śmiech i radość dzieci ze wspólnie spędzonego czasu w miłej atmosferze na urozmaiconej zabawie oraz dawka wiedzy zdobyta przez uczestników był najlepszą nagrodą dla organizatorów programu „Aktywne ferie 2024 – na sportowo”. Stowarzyszenie dla uczestników zajęć w ramach „Aktywnych Ferii 2024” ufundowało nagrody.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej składa serdeczne podziękowania współorganizatorom za zaangażowanie i prowadzenie zajęć .

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Wiesław Bukowski

Finał VIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko biżuteria”

W dniu 08 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Świętoniowej odbył się Finał VIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko  biżuteria”.  

Organizatorami konkursu była; Szkoła Podstawowa w Świętoniowej i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej. Konkurs patronatem objął Starosta Przeworski, Wójt Gminy Przeworsk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kańczuga i Sieniawa, a patronatem medialnym objęła konkurs Gazeta Jarosławska.

Uczniowie i ich rodziny wykonywali „eko – biżuterię” z różnorodnych materiałów pochodzących z odpadów oraz surowców wtórnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem w którym uczestniczyło 20 szkół podstawowych z terenu powiatu przeworskiego, a zgłoszonych prac do finału konkursu było 54.

Dyplomy i nagrody wszystkim laureatom i wyróżnionym wręczali Pan Bogusław Urban Starosta Przeworski, Pan Daniel Krawiec Wójt Gminy Przeworsk, Pani Marta Sęk reprezentująca Nadleśnictwo Sieniawa, Pan Dariusz Żurek reprezentujący Nadleśnictwo Kańczuga oraz Wiesław Bukowski Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej.

Głównym celem konkursu była promocja edukacji ekologicznej oraz propagowanie działań proekologicznych i prozdrowotnych wśród uczniów i ich rodzin z powiatu przeworskiego.

Wszyscy wspólnie działali na rzecz ochrony przyrody, promowaliśmy selektywną zbiórkę odpadów oraz ponowne ich przetwarzanie na praktyczne przedmioty domowego użytku. Uczniowie z rodzinami w twórczy i aktywny sposób spędzali wolny czas, aby przygotować piękne i kreatywne prace. Umożliwiliśmy publiczną prezentację uzdolnień artystycznych uczestników.

Nagrody ufundowali:  Zarząd Powiatu Przeworskiego, Wójt Gminy Przeworsk, Nadleśnictwo Kańczuga, Nadleśnictwo Sieniawa, Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło oraz  Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Wierzymy, że zmobilizuje to wszystkich do codziennych działań na rzecz ochrony środowiska,  a co za tym idzie naszego zdrowia i przyszłych pokoleń.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia;

Wiesław Bukowski

Mikołajki z Powiatem Przeworskim

W dniu 6 grudnia br. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej zorganizowało „Mikołajki z Powiatem Przeworskim”. Święty Mikołaj wraz z Elfami zawitał do Szkoły Podstawowej w Świętoniowej gdzie odwiedził dzieci ze Świętoniowej, Grzęski,           Gniewczyny i Bud Łańcuckich. Dzieci oczekując na spotkanie ze Św. Mikołajem, spędzały czas w miłej atmosferze na wspólnej zabawie z Elfami. Przybycie Św. Mikołaja to śmiech i radość dzieci oraz wyczekiwane  prezenty, którymi zostały obdarowane. Dofinansowania na realizację ww. zadania udzielił Zarząd Powiatu Przeworskiego. Prezenty dla naszych dzieci przygotowało również Stowarzyszenie i Rada  Rodziców.

W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy

Zarząd Stowarzyszenia

Wyniki VIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko-biżuteria”.

Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 8 grudnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Świętoniowej o godz. 12.00 . Laureaci wszystkich miejsc i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe. Wszystkich dyrektorów szkół prosimy        o poinformowanie swoich laureatów o terminie wręczania nagród i zapewnienie uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Pliki do pobrania

 

Wycieczka w nagrodę pn. „Pamięć ważna rzecz z Powiatem Przeworskim”

Wycieczka w nagrodę

Od kilku lat Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wraz z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną organizuje czerwcowy wyjazd dla uczniów wyróżniających się zachowaniem , wynikami, zaangażowaniem w konkursy i działalność wolontariacką.  Byliśmy już Bieszczadach, Pieninach, Kazimierzu nad Wisłą, Zwierzyńcu,  kilka razy na kajakach i w Zatorze, a w tym roku  pojechaliśmy do Krakowa. Pierwszego dnia uczniowie realizowali projekt „Pamięć ważna rzecz” , a drugiego zwiedzali Muzeum Lotnictwa i odpoczywali w Parku Wodnym.

W Muzeum Lotnictwa można zobaczyć samoloty bojowe, takie jak słynne polskie myśliwce PZL P.11 i PZL P.24, samoloty odrzutowe, na przykład MiG-15 i MiG-21,  a także wiele innych modeli reprezentujących różne okresy i typy lotnictwa. Muzeum Lotnictwa w Krakowie oferuje również interaktywne wystawy, które pozwalają odwiedzającym zdobyć wiedzę na temat rozwoju technologii lotniczych, historii lotnictwa oraz wkładu polskich lotników w rozwój tej dziedziny. Można również zwiedzać różne sale tematyczne, które prezentują różne aspekty lotnictwa, takie jak nawigacja, meteorologia, loty kosmiczne itp..

Ostatnim etapem,  programu wycieczki  był  Park Wodny w Krakowie.                             Jeden z największych w Polsce aquaparków , który gwarantuje niezapomniane emocje dla wszystkich  przez okrągły rok. W aquaparku znajdują się trzy baseny, bicze wodne, hydromasaże, rwąca rzeka, ścianka wspinaczkowa, aneks saunowy, to tylko nieliczne     z atrakcji które tam czekają  na gości w Parku Wodnym w Krakowie. Organizatorzy w sezonie szczególnie polecają także nowe zjeżdżalnie zewnętrzne.  Po wodnej kąpieli , powrót do domu.

Dofinansowania na realizację wycieczki w nagrodę pn. „Pamięć ważna rzecz z Powiatem Przeworskim”   udzielił  Zarząd Powiatu Przeworskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej oraz Rada Rodziców  SP Świętoniowa.

Śmiech i radość dzieci ze wspólnie spędzonego czasu w miłej atmosferze na  zabawie z dawką różnorodnej wiedzy był najlepszą nagrodą dla organizatorów „Wycieczki w Nagrodę”.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do organizacji Wycieczki w Nagrodę dla dzieci z SP Świętoniowa, okazaną pomoc , w szczególności dyrektorowi  i nauczycielom SP Świętoniowa, Radzie Rodziców oraz członkom Stowarzyszenia

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Wiesław Bukowski   Janusz Harpula

„Pamięc ważna rzecz” – Świat Krakowskich Żydów

                                               Świat krakowskich Żydów

Ostatnim etapem projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej „Pamięć ważna rzecz”, którego partnerem jest Fundacja Banku Polskiego był wyjazd uczniów świętoniowskiej szkoły do Krakowa. 39 uczestników miało okazję podczas spaceru z przewodnikiem poznać historię Kazimierza.

Żydowski Kazimierz to historyczna dzielnica w Krakowie, która była głównym ośrodkiem życia społeczności żydowskiej przed II wojną światową. W średniowieczu było to samodzielne miasto, założonym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. W XV wieku połączono go z Krakowem, tworząc jedną wspólną administrację. Kazimierz szybko rozwinął się jako centrum handlu i kultury żydowskiej, przyciągając liczne osoby pochodzenia żydowskiego. Dzielnica ta była ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym dla polskiej społeczności żydowskiej. W Kazimierzu znajdowały się synagogi, szkoły, domy modlitwy oraz różnorodne instytucje żydowskie. Przez wieki żydowska społeczność wniosła znaczny wkład w rozwój Kazimierza i miasta Krakowa jako całości. Uczniowie odwiedzili synagogę Remuh. Została ona zbudowana w XVI wieku i jest jedną z najstarszych czynnych synagog w Polsce. Znajduje się przy ulicy Szerokiej, w sercu Kazimierza. Synagoga została wielokrotnie przebudowywana i odrestaurowana w ciągu wieków, a obecny wygląd pochodzi z XIX wieku.  Poznali też żydowskie zwyczaje pogrzebowe, będąc na jednym z najstarszych w Polsce kirkutów, który znajduje się obok synagogi.

Ważnym etapem tego wyjazdu były warsztaty w Muzeum Fabryce Oskara Schindlera poświęcone losom polskich Żydów podczas Zagłady oraz współczesnym przejawom dyskryminacji. Fabryka Oskara Schindlera była fabryką emalii i wyrobów metalowych, która działała podczas II wojny światowej. Schindler, niemiecki przemysłowiec, uratował życie ponad 1 200 Żydów, zatrudniając ich w swojej fabryce i chroniąc ich przed zagładą. Jego historia została upamiętniona w powieści Thomasa Keneally’ego „Lista Schindlera” oraz w filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Muzeum Fabryka Oskara Schindlera jest ważnym miejscem pamięci historycznej i przypomina o tragicznych wydarzeniach Holocaustu oraz o nadziei, jaką przyniosła działalność Schindlera. Jest to również jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Krakowie, przyciągając turystów z całego świata, którzy chcą lepiej zrozumieć tamte czasy i hołdować pamięci ofiar Holocaustu.

Istotną rolą szkoły jest podnoszenie świadomości na temat różnych form dyskryminacji, ich skutków i negatywnego wpływu na jednostki i społeczeństwo, gdyż mechanizmy które doprowadziły do Zagłady możemy zaobserwować również współcześnie, a każde zło zaczyna się od słów- mowy nienawiści.

koordynator projektu  „Pamięć ważna rzecz”

Janusz Harpula

 

Święto Szkoły Podstawowej w Świętoniowej i Dzień Dziecka

Galeria

Ta galeria zawiera 15 zdjęć.

Święto szkoły  15 maja 2023 roku W tym roku przypada  9 rocznica obchodów Święta Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. Tego dnia wspominamy  naszego Patrona ks. Franciszka Wosia. Ksiądz prałat to żołnierz ZWZ i AK, pułkownik Wojska Polskiego odznaczony medalem Wojska Polskiego … Czytaj dalej

Wojewódzki Konkurs Programowania i Budowy Robotów

Wojewódzki Konkurs Programowania i Budowy Robotów

W dniu 23 listopada 2022 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Świętoniowej w ramach realizacji zadania publicznego „Tajemniczy świat Nauki” przeprowadziło wojewódzki konkurs programowania i budowy robotów.

Tego dnia odbyło się ponad 200 pojedynków robotów 21 drużyn z: Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 z Rzeszowa , Szkoły Podstawowej w Soninie, Publicznej Szkoły Zakonu Pijarów z Rzeszowa ,Szkoły Podstawowej nr2 w Leżajsku i Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. W szranki stanęło łącznie ponad 50 zawodników, którzy rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych na trzech różnych stołach. Pojedynki odbywały się każdy z każdym, robot musiał autonomicznie wykonać określone punktowane zadania szybciej niż maszyna przeciwnika.

W kategorii klas I-III poszczególne miejsca zajęli:

  1. Kacper Rybak i Kacper Maziarz ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej
  2. Gabriela Lis, Dawid Kłos ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej

W kategorii klas 4-6 poszczególne miejsca zajęli:

  1. Kacper Dróżdż i Kacper Szmuc ze Szkoły Podstawowej w Soninie
  2. Nikodem Dąbka i Karola Szklanny z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym
  3. Mikołaj Makówka i Maciej Błoni z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym

Wyróżnienie przyznano dla Jakuba Harpuli i Michała Zielińskiego ze Szkoły Podstawowej            w Świętoniowej

W kategorii klas 7 i 8 poszczególne miejsca zajęli:

  1. Maksymilian Kosiorski i Patryk Kuźniar ze Szkoły Podstawowej w Soninie
  2. Wiktoria Rupar i Dominik Porębny ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej
  3. Sebastian Horoszko ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku

Wyróżnienie przyznano dla Kacpra Kijanki i Michała Pytki z Publicznej Szkoły Zakonu Pijarów z Rzeszowa.

Zawodnicy którzy zajęli miejsca od 1 – 3 w poszczególnych kategoriach i wyróżnionym wręczono nagrody rzeczowe w postaci – czytniki książek Kindle, słuchawki i gry planszowe zakupione w ramach projektu. Suma nagród wynosiła 4600 zł..

Poprzez promowanie robotyki mamy nadzieję zainteresować młodych ludzi przedmiotami ścisłymi oraz zainspirować innowatorów jutra. Wykorzystując kreatywność, pomysłowość i metodyczne podejście do problemów, uczniowie rozwijają swoje umiejętności potrzebne do znalezienia wyjścia z każdej sytuacji.

Byli też z nami jako opiekunowie grup Pan Maciej Polański, dyrektor szkoły z Leżajska i Pan Roman Matuszek – dyrektor szkoły z Grodziska Górnego organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów „GG Robot” . Dziękujemy Pani Annie Dyrdzie, która była pomysłodawcą i organizatorem turnieju oraz Paniom Monice Obłozie i Agacie Chudy za profesjonalne sędziowanie pojedynków robotów.

W ramach realizowanego projektu „Tajemniczy Świat Nauki”  jest to już drugie działanie Szkoły Podstawowej i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej, które zostało dofinansowane  przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia;   Wiesław Bukowski i Janusz Harpula

Świętoniowa dnia, 23 listopada 2022 roku